Aby uzyskać dostęp do audycji kliknij
>>TUTAJ<<
Za 1,23 zł otrzymasz dostęp do 5 audycji.
Homer prawdopodobnie żył na przełomie IX i VIII wieku p.n.e.. Fragmenty Iliady mają charakter dworski. Być może Homer recytował epos na dworach królewskich. Już w III wieku zakwestionowano przekonanie, że to Homer napisał Iliadę. Być może tworzyli ją wędrowni bardowie opowiadając tę niezwykłą historię.
Iliada to przykład eposu. Niektórzy mówią o Iliadzie – epos homerycki. Epos ma duże rozmiary, jest wierszowany, opowiada o ważnym wydarzeniu, pokazuje historię grupy wybranych bohaterów, otwiera go inwokacja. Epos pisany jest językiem podniosłym, patetycznym. Narrator w eposie wszystko wie, jest wszędzie i jest obiektywny.
Ważną cechą Iliady są tzw. porównania homeryckie. Porównanie składa się z części określającej i części określanej. Np. Paweł jest głupi jak osioł. „Jest głupi jak osioł” to część określająca, a „Paweł” jest określany w ten sposób, czyli jest częścią określaną. Homer tę część określającą, czyli „głupi jak osioł”, mocno rozbudowywał. Oto przykład części określającej z Iliady: „i tak jak orzeł, ptak górski, najszybszy wśród uskrzydlonych, spada i lekko dopędza z chmur gołębicę spłoszoną ona wymyka się, pierzcha, lecz orzeł z wrzaskiem straszliwym z bliska uderza, w drapieżnej duszy zdobyczy spragniony… Tak Achilles pędził”.
W Iliadzie widzimy gniew Achillesa. Obraził go wódz Greków Agamemnon, który zabrał Achillesowi brankę wojenną. Achilles wycofał się z walki. Trojanie uzyskali przewagę. Dopiero incydent z przyjacielem Achillesa sprawił, że heros wrócił do walki. Otóż Patrokles włożył zbroję Achilla i ruszył do walki, by dodać otuchy Grekom. Zginął.
Jednym z centralnych wydarzeń Iliady jest pojedynek Achillesa z Hektorem. Hektor to trojański królewicz, Achilles –grecki heros. Hektor ucieka przez Achillem. Wojownicy trzy razy okrążają mury Troi. W końcu Zeus, patrząc na wszystko z Olimpu, rzuca losy na wagę. Los Hektora przeważa. Królewicz zginie. Achilowi pomaga też Atena, w postaci brata herosa. Gdy Hektor rzuca w Achilla włócznią, a ta nie trafia w cel, bogini podnosi ją i podaje Achillesowi. Włócznia Hektora odbija się od tarczy Achillesa. Ten rzuca się na Hektora i szuka miejsca nieosłoniętego zbroją. Znajduje. Ranny w szyję Hektor pada i błaga o pogrzeb. Achilles chce się zemścić za śmierć przyjaciela Patroklesa. Wlecze ciało królewicza za rydwanem. Wcześniej Hektor przepowiada Achillesowi śmierć pod drzwiami Troi. Ojciec Hektora, Priam, przyjeżdża do obozu. Błaga Achillesa o wydanie ciała syna powołując się na fakt, że Achilles też ma ojca. Obydwaj płaczą myśląc o swoich bliskich. Achilles wydaje ciało Hektora.
Jaki jest Achilles? Nazywany jest szybkonogim. Jest doskonały – silny i urodziwy. Przeżywa przyjaźń z Patroklesem, rozpacz (po jego śmierci), gniew (po odebraniu mu branki). Jest niezależny i okrutny. Nie słucha błagań Hektora tuż przed śmiercią, ale w końcu daje się przekonać jego ojcu.
| |