NEWSLETTER
Najnowsze informacje z naszego serwisu.
 
Zapisz się
 
 
 
 W SZKOLE







 Z INNEJ BECZKI


Wybierz odpowiedni dział
starożytność, średniowiecze, odrodzenie, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, Młoda Polska, dwudziestolecie, II wojna światowa, współczesność,
Piguła: Sztuka i literatura antyku
Autor: Piotr Świątkowski     Średnia ocen: 3.5


Aby uzyskać dostęp do audycji kliknij >>TUTAJ<<
Za 1,23 zł otrzymasz dostęp do 5 audycji.
Pobierz materiał pomocniczy
(plik *.pdf)
Pobierz plik dzwiękowy
(plik *.mp3)

   Słowo „antyk” pochodzi od łacińskiego „antiquus” co oznacza dawny. Utarło się, że słowa antyk używa się opisując kulturę Grecji i Rzymu. Starożytność jest pojęciem szerszym – obejmuje też kulturę Egiptu czy Mezopotamii. 
   Antyk zaczyna się na przełomie VIII i IX wieku p.n.e.. Do VI wieku trwa okres archaiczny. W VIII wieku p.n.e. odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie. Zawodnicy występowali nago z wyjątkiem ścigających się na rydwanach. Mężatki na czas zawodów opuszczały Olimp. Ostatnie starożytne igrzyska odbyły się w 394 roku po narodzinach Chrystusa. Zlikwidowano je, bo były zbyt pogańskie. Ich ideę wskrzesił Pierre Cubertine w 1894 roku. 
   Drakon był ważnym ateńskim urzędnikiem. Był surowy, ale to on odróżnił zabójstwo zamierzone od niezamierzonego. Kazał sądzić też za nakłanianie do zabójstwa. 
   W okresie archaicznym tworzyła Safona. Safona napisała 6 tysięcy wierszy pełnych kobiecego wdzięku i delikatności. Od pięćsetnego roku Grecja to arena wojen z Persami i początek okresu klasycznego – to czas filozofów i dramatopisarzy, m.in. Sofoklesa.
   W Grecji powstają kanony piękna, które obowiązuje przez kolejne stulecia. Kanon to inaczej odpowiedź na pytanie „co to jest piękno”. Dla Greków to odpowiednie proporcje i harmonia oparta na matematyce. 
   W literaturze panuje zasada trzech jedności – miejsca, czasu i akcji. Antygona Sofoklesa jest jednowątkowa – dotyczy sporu z Kreonem. To jedność akcji. Historia odbywa się w Tebach – jedność miejsca. Postacie występują w jednym czasie. Nie widzimy Antygony 20 lat później (jedność czasu). Do tego antyczny dramat musiał mieć komentujący wszystko chór. Obowiązywała zasada dekorum – pisanie stylem podniosły i patetycznym. Bohaterowie to jednostki wybitne, pochodzące z wyższych sfer. Nie ma mieszania tego, co tragiczne, z tym, co śmieszne. Nie ma też scen krwawych czy zbiorowych.



Komentarze czytelników:
Dodał: VIqKlBGUbNsXwDJCHzRDnia: 2012-08-13 01:03:30

Recenzent2 pisze:Pozyadcja oboadwiązadkowa dla każaddego– najadleadpiej udoadkuadmenadtoadwa na, za0liczadnymi przyadpiadsami źrf3addeł inforadmaadcji, książka na temat tego co naprawde dzijee się na świeadcie oraz jaki jest cel grup, ktore praadgna wlaaddzy nad swiaadtem.Ksiazka zapoadznaje czyadteladnika za0wszystadkimi wazniejadszymi czynadniadkami wplyadwaadjaadcymi na obecny stan rzeadczy– gnoza, tajadnymi stoadwaadrzyadszeadn iami, psyadchoadloadgia, poradnoadgraadfia, ekoadnoadmia. Wa0baraddzo przyadstepny spoadsob sa tam opiadsane mechaadniadzmy znieadwaadlaadnia ludzi przez masoadneadrie.Tak jak napisalrecenzent-prz edmowca: autor chyba jest czlonadkiem lozy masonadskiej, ponieadwaz wiedaddza ktora przeadlewa na papier jest nieadslyadchaadnie szczeadgoadlowa, spojna logiczadnie ia0udoadkuadmenadtoa dwana.Dla mniea010/10
Dodał: agnieszkaDnia: 2012-09-24 16:43:19

Dla mnie ok.
         
Strona główna | kontakt | zasady | polityka prywatnosci | Reklama

LykWiedzy.pl - streszczenia lektur szkolnych